بازی های کلاسی

بازی های کلاسی در فصل سرما

در زندگی‌های الکترونیکی و پر مشغله امروزی، فراموش کردن ارزش بازی های کلاسی کودکانه بسیار ساده است. افراد اغلب تصور می‌کنند که بازی‌ها استفاده خوبی از زمان نیستند و در عوض باید اطلاعات درست را به کودکان منتقل کرد. در صورتی که مطابق نظر پزشکان و مربیان این تصور اشتباه است. بازی‌ها مهارت و توانایی فکری کودکان را توسعه داده و در آینده آن‌ها تأثیر زیادی دارد. در واقع با بازی های کلاسی، کودکان در هر سنی، مشارکت و یادگیری کودکان را قوی‌تر می‌کند. بازی ها برای یادگیری در هر مرحله‌ای از رشد مفیدند، اما شاید بتوان گفت که در اوایل دوران کودکی بسیار ضروری‌اند.

بازی های کلاسی چیست؟

بین کلاس‌ها و در زمان استراحت، بیشتر بچه‌ها یک یا چند فعالیت فوق برنامه مانند بازی های کلاسی انجام می‌دهند. این بازی ها و برنامه‌های کلاسی به کودکان اجازه می‌دهد تا علایق خود را خارج از برنامه درسی دنبال کنند. این بازی های کلاسی جذاب می‌تواند زمینه‌ساز علایقی مانند ورزش، هنر، فناوری و… در کودکان شود و بیشترشان هم در خانه کودک به بچه ها آموزش داده می شود و نا آشنا نیستند. بازی کلاسی به کودکان این امکان را می‌دهد که هر چه بلد نیستند را تمرین کنند، همچنین به آن‌ها اجازه می‌دهد تا آموخته‌های خود را از طریق آزمون و خطا آزمایش کرده و برای مشکلات خود راه‌حل مناسب پیدا کنند و مطابق با بهترین استراتژی‌ها پیش بروند. تمام این موارد در نهایت منجر به افزایش مهارت و اعتماد در کودکان می‌شود.

یادگیری که فرایند ضروری و مهم است، اما این به این معنا نیست که کودکان نباید حین یادگیری سرگرم شوند و از آن لذت ببرند. در واقع انجام بازی کلاسی دبستانی به کودکان کمک می‌کند تا در آرامش و فعالیت مغز و ذهن، یادگیری و انگیزه افزایش یابد. شاید برخی افراد بازی ها را اتلاف وقت تلقی کنند، اما بر خلاف این نظر، بازی های کلاسی می‌توانند از طریق ایجاد رقابت سبک و افزایش سطح انرژی، تمرکز کودکان را در یادگیری افزایش دهند.

فواید بازی های کلاسی چیست؟

بازی کلاسی ابتدایی

ممکن است فکر کنید که آیا فعالیت‌های فوق برنامه مانند انجام بازی های کلاسی کودکانه ارزش صرف وقت و هزینه دارد یا خیر؟ در واقع شواهد زیادی نشان‌دهنده این است که بازی های کلاسی، مهارت‌های اجتماعی و تحصیلی کودکان را تقویت می‌کند و اشتیاق کودکان را برای انتخاب شغل آینده افزایش می‌دهد. بسته به اینکه چه نوع از بازی کلاسی برای کودکان در نظر گرفته می‌شود و دارای چه ماهیت فیزیکی، فکری و خلاقیتی باشد، می‌تواند باعث رشد کودک در زمینه‌های مختلف می‌شود. به‌طورکلی تحقیقات نشان داده است که فعالیت‌های مانند بازی های کلاسی کودکانه می‌تواند:

 • به بچه‌های فرصت پیداکردن دوست‌های صمیمی در محیطی که در آن قرار دارند می‌دهد.
 • فعالیت تیمی ایجاد کرده و مهارت حل مسئله در کودکان را افزایش می‌دهد.
 • به کودکان کمک می‌کند تا نظم عاطفی پیدا کنند.
 • به تقویت عملکرد تحصیلی کمک می‌کند.

مواردی که باید هنگام بازی های کلاسی در آن احتیاط کنید

باید بدانید که هدف از انجام این بازی های کلاسی این است که همه سرگرم شوند و لحظات خوبی را با هم سپری کنند. تعیین قوانین و مرز در بازی های کلاسی دبستانه می‌تواند بازی را چالش‌برانگیزتر کرده و به تقویت طیف وسیعی از توانایی‌ها کمک کند. قبل از انجام بازی باید مطمئن شود که تمام کودکان در بهترین حالت ممکن با هم بازی می‌کنند و قوانین بازی را درک کرده و به آن عمل می‌کنند.

 • از ترغیب کودکان به رقابت‌های سنگین میان هم‌بازی‌ها خودداری کنید و سعی کنید رقابتی سبک و بامزه ایجاد کنید تا از سرخوردگی کودکان بعد از بازی جلوگیری شود.
 • محیط انجام بازی های کلاسی را ایمن کنید. از این رو بهتر است برای محل بازی از فوم‌های نرم استفاده کنید و فضا را تا حد امکان خلوت کنید.
 • برای آمادگی جسمانی بیشتر و افزایش اعتماد به نفس، بهتر است که بازی های کلاسی جذاب را در فضای باز انجام دهید. ممکن است فضای بیرون کمی چالش‌برانگیز باشد اما با ایجاد محیطی امن در فضای خارجی می‌توانید یادگیری کودکان را افزایش دهید.
 • حتماً در مراحل ابتدایی، به کودکان در مورد ایمنی آموزش دهید. مواردی مانند ایمنی جاده، خودداری از قبول درخواست از افراد غریبه و… را به طور کامل برای کودکان شرح دهید و مطمئن شوید که می‌دانند چگونه در شرایط بهترین تصمیم را بگیرند. همچنین به کودکان بیاموزید که هل دادن هم‌بازی‌ها یا ازدحام می‌تواند خطرناک باشد.
 • کودکان همیشه دوست دارند محدودیت‌های خود را در زمین بازی آزمایش کنند. از این رو نیاز است که مربی یا خانواده در فاصله‌ای مطمئن نظاره‌گر کودکان بوده و آن‌ها را کنترل کنند تا در موقعیت‌های خطرناک قرار نگیرند.

بیشتر بخوانید: در این بخش دعوت میکنیم که مقاله “آموزش قرآن به کودکان با بازی” را هم مشاهده کنید. این مقاله شما را راهنمایی خواهد کرد که چگونه می‌توانید از بازی‌ها به عنوان ابزاری مؤثر برای تقویت ارتباط دانش آموزان با قرآن و تعلیم اصول دینی به آن‌ها استفاده کنید.

انواع بازی های کلاسی در فصل سرما

انواع بازی های کلاس

معلمان برای علاقه‌مند نمودن دانش‌آموزان خود به محیط کلاس و درس، از بازی های کلاسی استفاده می‌کنند. خیلی از بازی های کلاس به صورت گروهی انجام می‌شوند و باعث تقویت مهارت‌های مختلفی در دانش‌آموزان همانند مهارت‌های اجتماعی، عاطفی، خلاقیت و… می‌گردد. به همین دلیل نیازی به رفتن بیرون از کلاس نیست، از این رو در فصل سرما که انجام بسیاری از بازی‌ها و فعالیت‌ها محدود می‌شود، بازی های کلاسی سرگرمی عالی برای دانش‌آموزان به شمار می‌آیند. در ادامه تعدادی از این بازی ها را معرفی می‌کنیم.

لگو و بازی های ساختنی

لگو یا آجر بازی یکی از بازی های کلاسی محبوب است که می‌تواند قوه خلاقیت و تخیل بچه‌ها را تقویت کند. زمانی که بچه‌ها در حال بازی با این لگو و آجرها هستند، باید به حال خودشان باشند تا کنجکاوی بچگانه خود را ارضا کنند. معمولا لگوها و بلوک‌های ساختمان‌سازی در مدارس، خانه بازی، مهدکودک‌ و… استفاده می‌شود تا قوه ابتکار و تخیل بچه‌ها رشد کند.

بازی کلاسی حدس زدن

این نمونه از بازی های کلاسی دبستانه به این صورت است که فردی بازی را شروع کرده و به یک حیوان، میوه یا… فکر می‌کند. سپس سایر بازیکنان باید سؤالاتی بپرسند که فقط جواب بله یا خیر داشته باشد. افراد حق پرسیدن حداکثر 20 سؤال دارند و پس از حدس درست، نفر بعدی بازی را ادامه می‌دهد.

بازی اشکال هندسی

این مدل بازی های کلاسی جذاب برای کودکان خردسال‌تر مناسب است. در واقع بازی با اشکال هندسی از روش‌های مؤثر تقویت اعتماد به نفس در کودکان خردسال است. کودکان را تشویق کنید که اشکال هندسی را ببینند، تشخیص دهند و حدس بزنند و اعتماد به نفس خود را بالا ببرند.

بازی شناخت احساسات

این بازی نیز از سری بازی های کلاسی جذاب برای کودکان خردسال است. در این بازی با استفاده از کارت‌های دیدآموز، مهارت تقویت شناخت احساسات و حالات چهره در کودک تقویت می‌گردد.

بازی کلاسی تلفن

این بازی از بامزه‌ترین بازی های کلاسی است. این بازی با فردی شروع می‌شود که یک شیء خاص در ذهن خود انتخاب کرده و سپس خیلی آرام در گوش نفر بعدی زمزمه می‌کند. این بازی تا جایی ادامه می‌یابد که کلمه موردنظر با تمام افراد به اشتراک گذاشته شود و نفر آخر کلمه را بیان می‌کند که معمولاً با کلمه اصلی بسیار متفاوت است.

بازی خانه مادربزرگ

بازی خانه مادر بزرگ از مهیج‌ترین بازی های کلاسی است. در این بازی فردی با گفتن جمله من به خانه مادر بزرگ می‌روم و… بازی را شروع می‌کند. بقیه افراد باید این جمله را با سایر حروف الفبا به ترتیب ادامه دهند، به این صورت که نفر بعد جمله‌ای با الف شروع می‌کند، من به خانه مادربزرگ می‌روم و ا… و نفر بعد: من به خانه مادربزرگ می‌روم و ب… .

بازی بادکنک

یکی از بازی های کلاسی در فصل سرما که هیجان زیادی دارد، بازی با بادکنک است. برای این بازی باید چند بادکنک، دارت کودکانه، چسب نواری و… تهیه کرد. ابتدا بچه‌های کلاس به گروه‌های 5 تا ده نفره تقسیم می‌شوند. بادکنک‌ها باید بر روی تخته چسبانده شوند، یکی از بادکنک‌ها باید رنگی متفاوت از سایر بادکنک‌ها داشته باشد و در مرکز آنها، دانش‌آموز باید با دارت این بادکنک را بترکانند. گروهی که بیشترین تعداد بادکنک مرکزی را بترکانند، برنده بازی می‌شوند.

بازی کلاسی الفبا

این بازی با انتخاب موضوع شروع می‌شود. به عنوان مثال فردی موضوع غذا را انتخاب می‌کند. سایر افراد باید به ترتیب غذایی با حروف الفبا بگویند. به عنوان مثال: آلو اسفناج، بورانی، پیتزا، و … .

تئاتر عروسکی

بچه‌ها به خصوص بچه‌های خردسال به نمایش‌های عروسکی بسیار علاقه‌مندند. آن‌ها دوست دارند که داستان‌های معروف و ساده مانند شنگول و منگول، کدو قلقله زن و… به تصویر کشیده شوند. بهتر است از این نوع بازی های کلاسی دبستانه برای کودکان برنامه‌ریزی کنید و اوقات خوشی برای آن‌ها ایجاد کنید.

بازی در کلاس

بازی های نقش‌آفرینی

کودکان عاشق بازی کردن نقش بزرگ‌ترها هستند. به عنوان مثال کودکی که به دندانپزشکی علاقه دارد، با اشتیاق با اسباب‌بازی‌های خود یک مطب دندانپزشکی می‌سازد و به معاینه افراد می‌پردازد.

بازی کلاسی گنج

این بازی یکی از بازی های کلاسی پویا برای کودکان بوده و حس کنجکاوی آن‌ها را به خوبی بر می‌انگیزد. در این بازی باید اشیا کوچک را در شن، برف یا… دفن کنید و بچه‌ها را به پیدا کردن آن تشویق کنید. می‌توانید در فصل‌های مختلف درباره اشیا مخصوص آن فصل این بازی را انجام دهید، به عنوان مثال از نمادها و میوه‌های مخصوص هر فصل استفاده کنید.

بازی چراغ راهنمایی

شاید خودتان نیز در بچگی این مدل از بازی های کلاسی را انجام داده باشید. در این بازی با پخش کردن موسیقی از بچه‌ها بخواهید که در محیط رانندگی کنند و صدای بوق و موتور ماشین را اجرا و وانمود کنند که ماشین، کامیون و دوچرخه هستند. سپس با استفاده از دایره‌هایی به رنگ‌های چراغ راهنمایی، هر چند دقیقه یک بار یک دایره را بالا نگه دارید و سوت بزنید و به عنوان مثال بگویید: ایست، چراغ قرمز شد «» برو، برو، چراغ سبز شد «» آهسته، چراغ زرد شد و بچه‌ها مطابق با رنگ‌ها عمل کنند. سپس در پایان بازی از بچه‌ها بخواهید که وسیله‌های نقلیه خود را به طور منظم در مکانی مناسب پارک کنند.

طناب بازی

حتی کودکان خردسال نیز می‌توانند از طناب بازی لذت ببرند. کودکان از سن 4 سالگی می‌توانند شروع به یادگیری طناب بازی کنید. برای این کار از طناب بر روی زمین شروع کنید و آن را تکان دهید و به کودکان بگویید از روی ماری که تکان می‌خورد بپرند و هم‌زمان طناب را به آرامی به جلو و عقب بچرخانید. اگر فردی دیگری برای گرفتن سمت دیگر طناب نبود می‌توانید آن را به صندلی یا… ببندید.

بازی کلاسی مجسمه

این بازی شبیه صندلی بازی است، با این تفاوت که در این بازی به صندلی نیازی نیست. در این بازی کلاسی موسیقی پخش کنید و بچه‌ها با موسیقی تا زمانی که متوقف شود می‌رقصند. با قطع شدن موسیقی، بچه‌ها در هر موقعیتی که بودند به اصطلاح منجمد و مجسمه می‌شوند. به تدریج روند پخش و توقف آهنگ را سریع تر کنید.

چیستان نمایشی

یکی از بازی های کلاسی قدیمی و در عین حال پرطرفدار، بازی چیستان نمایشی است. در گذشته بچه ها بیشتر بازی تیله انجام می دادند و خود را با تیله های رنگی سرگرم میکردند. چیستان های بامزه تعریف می کردند و هر کسی که پاسخ درست میداد یک تیله از داخل ظرف برمیداشت. در پایان هرکسی که تیله های بیشتری داشت برنده بازی بود. امروزه نوع دیگری از این بازی رایج شده است. دانش‌آموزان در این بازی یک چیزی را تصور می‌کنند که ممکن است حیوان، شی، میوه و .. باشد، سپس آن را بر تکه کاغذی می‌نویسند، کاغذ را تا کرده و در ظرفی می‌اندازند. حال دانش‌آموزان در گروه‌های چند نفره دسته‌بندی می‌شوند، یک نفر از اعضای گروه، کاغذ را از داخل ظرف بیرون می‌آورد، حال با اجرای نمایشی که انجام می‌دهد، انتظار دارد دانش‌آموزان بتوانند حرف موجود بر روی کاغذ را از روی حرکاتش حدس بزنند. گروهی از دانش‌آموزان که بتوانند امتیاز بالاتری کسب کنند، برنده بازی هستند. بازی چیستان نمایشی به عنوان یک بازی فکری برای کلاس اول محسوب می‌شود که حس تعامل و هیجان را در آنها تقویت می‌کند.

بازی های کلاسی ابتدایی و راهنمایی

بازی دسته بندی

این بازی دارای جدولی است که گروه‌ها با ستون‌های گوناگونی دارد که هر کدام از ستون‌ها حاوی لغات مربوط به هم مانند اسم شهر، اسم پسر، احساسات، اسم دختر، نام حیوانات و… هستند. البته این لغات با توجه به مقطع تحصیلی بچه‌ها تعیین می‌شود، اما جزء رایج‌ترین بازی کلاسی ابتدایی بشمار می‌رود و بچه‌ها از آن لذت وافری می‌برند.

هنرمند نابینا

بازی کلاسی خلاقانه به‌ویژه در فصل زمستان، بازی هنرمند نابینا است. این بازی مهیج به صورت دو نفری انجام می‌شود. برای انجام این بازی یک کاغذ، مداد و یک تصویر نیاز است. تصویر به یک نفر از دانش‌آموزان داده می‌شود و این فرد باید توصیفی در مورد تصویر بدهد، اما اسم اصلی تصویر را نگوید. سپس دانش‌آموز دوم با به‌کارگیری تخیل و خلاقیتش، آنچه که از توصیفات دانش‌آموز اول فهمیده، در قالب شکلی بر روی کاغذ نقاشی کند.

کارت های گمشده

این بازی کلاسی اثر فراوانی بر روی حافظه کودکان می‌گذارد، علاوه بر این دقت دانش‌آموزان با انجام این بازی به طور چشمگیری افزایش می‌یابد. معلم کارت‌های با موضوعات مختلف می‌آورد و کلاس را به دو گروه تقسیم می‌کند. اکنون دانش‌آموزی از گروه اول بالا می‌آید، به این دانش‌آموز در ده ثانیه، پنج کارت با موضوعات مختلف نشان داده می‌شود، اکنون معلم یکی از کارت‌ها را برمی‌دارد و چهار کارت باقی‌مانده را به او نشان می‌دهد، حالا دانش‌آموز باید فکر کند و بگویید کدام کارت برداشته شده است. گروهی که تعداد کارت صحیحشان بیشتر باشد، پیروز بازی در کلاس می‌شود.

بازی بلند شدن و نشستن

این بازی تاثیر زیادی در افزایش سرعت عکس‌العمل دانش‌آموزان دارد، به این صورت است که با شنیدن:

 • عدد یک: دست راست بالا
 • عدد دو: دست چپ بالا
 • عدد سه: بلند شدن
 • عدد چهار: نشستن

بازی بچه های گمشده

در این بازی، معلم یکی از بچه‌ها را از کلاس بیرون می‌کند، سپس جای چند تن از دانش‌آموزان را جابه‌جا می‌کند، سپس به دانش‌آموز اجازه می‌دهد تا دوباره وارد کلاس گردد، حال باید دانش‌آموز تغییرات ایجاد شده را بررسی کند و دانش‌آموزان را به جای خود هدایت کند. این بازی اثر زیادی بر بالا بردن دقت و هوشیاری دانش‌آموزان دارد.

جمع بندی

لحظات روزمره زندگی کودکان، زمان‌های ارزشمندی برای یادگیری فعالیت‌های تعاملی و تقویت مهارت‌های زندگی است. بسیاری راه‌های سرگرم کننده برای تبدیل این لحظات به موقعیت یادگیری وجود دارد که در این مقاله سعی داشتیم به برخی از آن‌ها بپردازیم. با شنیدن جمله «من حوصله‌ام سر رفته» بسیار گزینه‌های سرگرم کننده مانند انجام بازی های کلاسی وجود دارد که در آن هم کودکان و هم بزرگ‌سالان از انجام فعالیت لذت خواهند برد.

انجام بازی های کلاسی در نهایت منجر به ساعت‌ها خنده و سرگرمی شده و برای فعالیت در مدرسه و مهد کودک، گزینه‌ای عالی هستند. خانه بازی بالونیا واقع در تهران با ارائه بهترین امکانات برای بازی های کلاسی جذاب امکان رشد و تقویت مهارت‌های یادگیری را برای کودکان شما فراهم می‌کنند. برای آشنایی بیشتر با مجموعه بالونیا می‌توانید از سایت مجموعه بازدید کنید یا با مشاوران بالونیا تماس بگیرید.

سوالات متداول شما عزیزان

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

ارتباط با مشاوران بالونیا

مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *