بازی های دبستانی در زنگ ورزش

انواع بازی های دبستانی در زنگ ورزش

ورزش یکی از فرصت‌های مناسبی می‌باشد که باعث سرگرمی و بازی کودکان می‌گردد، همچنین موجبات سلامت جسمانی و روحی آن‌ها را فراهم می‌کند. زمانی که کودک در زنگ ورزش فعالیت و تمرین‌های گوناگونی را انجام می‌دهد، دچار فقر حرکتی نمی‌گردد، همچنین عملکرد بهتری در محیط مدرسه و زندگی روزانه خود بدست آورده و توانایی خود را باور می‌کند، بدین ترتیب اعتماد به نفسش بالاتر می‌رود. به همین جهت در این مقاله به بیان انواع بازی های دبستانی در زنگ ورزش می‌پردازیم و مزایای این قبیل بازی‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم. بازی های کلاسی از جمله فعالیت‌های ورزشی مهمی هستند که در زنگ ورزش دبستان انجام می‌شوند. این بازی‌ها علاوه بر اینکه باعث سرگرمی و شادی کودکان می‌شوند،

آموزش بازی های دبستانی در زنگ ورزش

زنگ ورزش دبستان یکی از بهترین زمان‌های است تا بچه‌ها بتوانند با انواع بازی‌های ورزشی آشنا شوند. این بازی‌ها علاوه بر توسعه مهارت‌های جسمانی کودکان و سلامت آن‌ها، موجب افزایش مهارت‌های اجتماعی کودکان نیز می‌گردد. در ادامه به آموزش برخی از بازی های دبستانی در زنگ ورزش می‌پردازیم:

بازی فوتبال

بازی فوتبال یکی از معروف‌ترین و پرطرف‌دارترین بازی‌های است که بچه‌ها در دبستان نیز تمایل به انجام آن دارند. کودکان زمانی که به انجام این ورزش می‌پردازند در واقع مهارت‌های ورزشی متنوعی فرا می‌گیرند که برخی از آن‌ها شامل دویدن، شوت زنی، پرتاب توپ و… می‌باشند؛ بنابراین همین مهارت‌ها موجب رشد استقامت فردی، هماهنگی، حرکت سریع با حفظ تعادل، چابکی و… در کودکان می‌گردد. در این بازی کودکان در دو گروه یازده نفر تقسیم می‌شوند، یک نفر در دروازه و ده نفر بعد در پست‌های مهاجم، مدافع و هافبک قرار می‌گیرند، هدف اصلی هر تیم آن است که توپ را وارد دروازه حریف کند، تیمی که بیشترین گل را به حریف مقابلش بزند، برنده بازی است. با توجه به اینکه فوتبال یک ورزش پربرخورد و پرتحرک است، کودکان برای انجام آن نیاز به انرژی زیادی دارند. در گذشته، کودکان برای تامین انرژی مورد نیاز خود در طول بازی، از مواد غذایی سالم مانند میوه، سبزیجات، آجیل و… استفاده می‌کردند. اما امروزه، با افزایش تبلیغات نوشیدنی‌های انرژی زا، برخی از کودکان و نوجوانان برای تامین انرژی مورد نیاز خود در طول بازی، به مصرف این نوشیدنی‌ها روی می‌آورند. در صورتی که عوارض انرژی زا برای کودکان بسیاز زیاد است از جمله این عوارض می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اضطراب و بی‌خوابی
 • کاهش اشتها
 • کم‌آبی بدن
 • پوسیدگی دندان

بنابراین، والدین باید در مورد مصرف نوشیدنی‌های انرژی زا توسط فرزندان خود دقت داشته باشند و از آن ها بخواهند که از مصرف این نوشیدنی‌ها خودداری کنند. کودکان می‌توانند برای تامین انرژی مورد نیاز خود در طول بازی، از مواد غذایی سالم مانند میوه، سبزیجات، آجیل و… استفاده کنند.

بازی بسکتبال

بسکتبال جزء بازی‌های مناسب زنگ ورزش در دبستان محسوب می‌شود، چرا که علاوه بر سرگرم نمودن بچه‌ها، فواید فراوانی برای آن‌ها دارد. در این بازی بچه‌ها در زمین بسکتبال مدرسه به دو گروه پنج نفره تقسیم می‌شوند و باید توپ را به داخل سبد حریف بیندازند. بچه‌ها با انجام حرکات این بازی همانند پاس دادن، شوت از راه دور و… کارهای گروهی را تجربه می‌کنند، همچنین این بازی موجبات سلامت جسمانی کودکان را فراهم می‌نماید، آن‌ها به خوبی انرژی درونی خود را تخلیه می‌کنند و روحیه شادتری بدست می‌آورند. می‌توان گفت پاس‌کاری با همسالان و تلاش برای انداختن توپ توسط کودکان در سبد موجب می‌شود تا کودک به یک قدرت و رضایت درونی برسد، به همین دلیل می‌توان بسکتبال را جزء بازی های افزایش اعتماد به نفس در کودکان دانست.

بازی والیبال

والیبال نیز یکی از ورزش‌های گروهی و بهترین بازی های دبستانی در زنگ ورزش است که بچه‌ها می‌توانند زیر نظر معلم در زنگ ورزش آن را انجام دهند. در این ورزش کودکان در دو گروه شش نفره تقسیم می‌شوند و هر گروه در یک سمت تور قرار می‌گیرند، هدف هر گروه آن است که بدون برخورد با تور، توپ را از روی آن عبور بدهند و آن را در زمین حریف بزنند. ورزش والیبال از مفرح‌ترین بازی‌های به شمار می‌آید که موجب تقویت عضلات کودک، سلامت جسمانی، هماهنگی بیشتر بین چشم با دست، تخلیه انرژی، رفع استرس و… در کودکان می‌گردد.

بازی طناب کشی

بازی دبستانی طناب کشی در زنگ ورزش

بازی هیجان‌انگیز طناب کشی یکی از بازی های دبستانی در زنگ ورزش بسیار پرطرفدار است. در این بازی بچه‌ها به دو گروه مساوی تقسیم می‌شوند و طنابی به طول سه متر به آن‌ها داده می‌شود، وسط این طناب با گچ مشخص می‌گردد. حال با سوت معلم ورزش، بازی شروع می‌شود، گروهی که بتواند طناب را به سمت خود بکشد، به‌طوری‌که نفر اول گروه مقابل از خط وسط بگذرد، برنده بازی می‌شود. این بازی موجب تقویت ماهیچه‌ها و نیروی استقامت کودکان می‌گردد، همچنین باعث بهبود مهارت‌های اجتماعی و روحیه تعامل میان بچه‌های دبستانی خواهد شد.

بازی پینگ پنگ

پینگ پنگ یا تنیس‌روی‌میز یکی از بازی‌های مفرح در زنگ ورزش کودکان دبستانی به شمار می‌آید، این بازی را حتی می‌توان با آوردن میز پینگ پنگ در کلاس درس نیز انجام داد. این بازی جذاب روی میز انجام می‌شود، در این ورزش دو تا چهار نفر از دانش‌آموزان با یکدیگر مسابقه می‌دهند. هر کدام از آن‌ها دارای یک راکت هستند و با استفاده از آن توپ را به سمت دیگر میز و زمین حریف می‌فرستند. این بازی موجب هماهنگی زیاد چشم و دست کودکان می‌گردد، بهره هوشی آن‌ها را بالاتر می‌برد، بچه‌ها با انجام این بازی سرعت العمل بیشتری در کارها بدست می‌آورند.

بازی وسطی

یکی از بازی های دبستانی در زنگ ورزش بازی وسطی یا وسط بازی است. در این بازی کودکان به دو گروه مساوی تقسیم می‌شوند، حال با قید قرعه گروهی در وسط قرار می‌گیرد، گروهی دیگر به دو قسمت تبدیل گردیده و در طرفین عرضی گروه اول قرار می‌گیرند. گروه کناری باید یاران گروه وسط را هدف بگیرند و زمانی که توپ به آن‌ها اثابت کند، بازیکن ضربه خورده باید از زمین خارج شود، اگر یکی از یاران گروه وسط بتواند توپی در فضا بگیرد امتیاز بدست آورده و یکی از هم‌گروه‌هایش که خارج از بازی است را به درون زمین می‌آورد. اگر تنها یکی از بازیکنان تیم وسط در زمین باقی‌مانده باشد، شمارش یک تا ده آغاز می‌گردد، چنانچه در ده حرکت، گروه کناری نتواند او را مورد اثابت ضربه قرار دهد، گروه وسط برنده می‌شوند و می‌توانند دوباره به داخل زمین و وسط میدان بیایند و بازی ادامه می‌یابد. بازی وسطی موجب تقویت روحیه همکاری در کودکان، سرعت العمل، افزایش دقت و هوشیاری بالایی کودکان دبستانی می‌گردد.

بازی با بادکنک

بازی با بادکنک در زنگ ورزش برای کودکان دبستانی لذت خاصی دارد، این بازی را می‌توان میان تعداد زیادی از دانش‌آموزان انجام داد. به این صورت که بچه‌ها را در صف آغاز به خط کنید، در میان زانوهای آن‌ها یک بادکنک بگذارید، حال باید دانش‌آموزان با طی نمودن مسافتی بدون آنکه بادکنک از میان زانوهایشان بیفتد یا بترکد، آن را به خط پایان برسانند. کودکی که موفق شود زودتر از بقیه بادکنک را سالم به خط پایان برساند، برنده بازی است.

نکات مهم بازی های دبستانی در زنگ ورزش

نکات بازی های دبستانی در زنگ ورزش

نکات ایمنی باید در زنگ ورزش دبستان به خوبی رعایت گردد، همچنین معلم ورزش باید به هنگام ترکیب‌بندی بچه‌ها به درستی این کار را انجام دهد تا همه بچه‌ها بتوانند به انجام بازی بپردازند و از تجربه بازی لذت ببرند و دچار مشکلات مختلف نگردند. می‌توان برخی از مهم‌ترین نکات بازی های دبستانی در زنگ ورزش را این چنین بیان کرد:

 • توجه به تجهیزات ایمنی: مربی به هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی باید مطمئن شود که کودکان از کفش مناسب، لباس ورزشی، کلاه و… برخوردارند، همچنین درصورتی‌که بازی نیاز به تجهیزات بیشتری دارد باید آن را فراهم نمود.
 • آب و مایعات: به هنگام انجام این بازی‌ها، بخصوص در روزهای گرم، کودکان باید به آب دسترسی داشته باشند، چرا که با انجام این ورزش‌ها بچه‌ها تعرق زیادی دارند، ازاین‌رو با خوردن آب و مایعات باید به تأمین آب ازدست‌رفته بدنشان بپردازند.
 • گرم کردن: بهتر است مربی قبل از شروع بازی‌های ورزشی، از کودکان بخواهد که با انجام حرکات کششی و سبک، به گرم کردن عضلات بدن خود بپردازد.
 • بیان اصول ایمنی: مربیان باید به کودکان گوشزد کنند که از تجهیزات غیراستاندارد استفاده نکنند، همچنین به کودکان اجازه ندهند در زنگ ورزش به مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا بپردازند. مربیان باید عوارض انرژی زا برای کودکان را بیان کنند تا بچه‌ها از خطرات این نوشیدنی‌های ناسالم همانند ابتلا به بیماری‌های کلیوی، قلبی، دیابت، خرابی دندان و… مطلع گردند.
 • توجه به سطح توانایی: بازی‌ها و ورزش‌ها باید متناسب با توانایی‌های کودکان باشند، تا کودک حس ناتوانی نکند و اعتماد به نفس آن‌ها پایین نیاید.

مزایای انجام بازی های دبستانی در زنگ ورزش

مزایای بازی بچه ها در زنگ ورزش

بازی های دبستانی در زنگ ورزش مزیت‌های فراوانی برای کودکان به همراه دارد، این بازی‌ها موجب علاقه‌مندی بیشتر بچه‌ها به محیط مدرسه و انجام کارهای گروهی می‌گردد و باعث می‌شوند کودکان از همین سنین به خودباوری برسند. در ادامه برخی از مزایای انجام بازی‌های دبستانی را در ساعات ورزش بیان می‌کنیم:

 • توسعه مهارت جسمانی: انجام فعالیت‌ها و بازی‌های ورزشی سبب می‌گردد تا کودکان انواع مهارت‌های جسمانی خود همانند توانایی پاس دادن، ضربه زدن، پریدن، دویدن و… را قوت ببخشند.
 • افزایش سلامتی: این بازی‌ها موجب می‌شوند تا کودکان بدن قوی و سالم‌تری داشته باشند، چرا که بسیاری از این بازی‌ها به سلامت قلب و عروق، افزایش استقامت، تقویت عضلات کودک و… کمک می‌کنند.
 • کنترل و مدیریت زمان: زمانی که کودکان به انجام انواع بازی‌های کلاسی و بازی های دبستانی در زنگ ورزش می‌پردازند، یاد می‌گیرند تا از زمان خود به بهترین نحو استفاده کنند و زمان خود را مدیریت نمایند تا به موفقیت بیشتری دست یابند.
 • تقویت مهارت اجتماعی: بازی های دبستانی در زنگ ورزش موجب می‌شوند تا کودکان کارگروهی را یاد بگیرند، همچنین با همسالان خود ارتباط مناسبی برقرار کنند، به حقوق هم احترام بگذارند و بتوانند به حل تعارض‌ها و اختلافات در گروه همسالان بپردازند.
 • یادگیری مفاهیم اخلاقی: انجام بازی‌ها مفاهیم اخلاقی مختلفی همچون نظم، احترام به حقوق دیگران، رفتار منصفانه، بیان و پذیرش انتقاد سازنده و… را به کودکان آموزش می‌دهد.

جمع بندی

انجام فعالیت‌های جسمانی و ورزشی در دوران کودکی بسیار اهمیت دارد، زمانی که کودکان در زنگ ورزش به انجام بازی‌ها و فعالیت‌های ورزشی می‌پردازند، به طور ناخودآگاه مهارت‌های مختلفی در نهادشان  پرورش می‌یابد که تأثیر زیادی در آینده و سنین بزرگسالی آن‌ها دارد. بنابراین نباید اهمیت انجام بازی های دبستانی در زنگ ورزش را نادیده گرفت.

سوالات متداول شما عزیزان

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

ارتباط با مشاوران بالونیا

مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *