نقاشی روی بادکنک

ایده های نقاشی روی بادکنک برای کودکان

نقاشی کردن یکی از در دسترس‌ترین فعالیت‌های می‌باشد که جهت سرگرمی کودکان از آن استفاده زیادی می‌شود. می‌توان با اندکی ایده‌پردازی و هنرتراشی بچه‌ها را بیشتر به سمت و سوی نقاشی کردن تشویق نمود. مثلاً نقاشی روی بادکنک از جمله ایده‌های جذابی می‌باشد که کودکان را بیش از پیش به هنر نقاشی علاقمند می‌کند. این مدل از نقاشی  فواید زیادی برای کودکان دارد، به همین دلیل در این مقاله به بیان ایده‌های جالب و تکنیک‌های خاص جهت نقاشی با بادکنک می‌پردازیم.

نقاشی روی بادکنک برای کودکان

بادکنک‌ها از جمله وسایل بازی می‌باشند که بسیاری از بچه‌ها به آن‌ها علاقمند هستند، چرا که می‌توانند با استفاده از بادکنک، بازی‌های مختلفی انجام دهند و حتی از بادکنک همچون دفتر نقاشی، جهت نقاشی روی بادکنک و کشیدن شکل‌های مختلف استفاده نمایند. به همین دلیل بچه‌ها در گروه‌های سنی مختلف می‌توانند بر روی بادکنک طرح‌های مختلفی بکشند، مثلاً بچه‌های کوچک با کمک والدین یا مربی خود در خانه بازی در تهران و منازل خود به کشیدن نقاشی‌های جذابی همانند استیکرهای لبخند، غم، گریه و شکل‌های هندسی ساده بر روی بادکنک می‌پردازند، معمولاً آن‌ها از ماژیک برای کشیدن نقاشی‌های زیبایشان استفاده می‌نمایند. البته والدین و مربی آن‌ها باید مواظب باشند که کودک با فشار بیش از حد ماژیک بر روی بادکنک موجب ترکیدن آن نشوند. والدین جهت آموزش نقاشی بر روی بادکنک برای کودکان خردسالشان می‌توانند از رنگ‌های انگشتی استفاده کنند، این رنگ‌ها با توجه به ماهیت طبیعی‌شان هیچ خطری برای کودک ندارند و اغلب خوراکی هستند، بنابراین کودکان با آغشته کردن انگشتان خود به انواع رنگ‌ها می‌توانند بر روی بادکنک طرح‌های جالبی بکشند.

 

کودکان بزرگ‌تر نیز می‌توانند طرح دلخواهشان را روی کاغذ ترسیم کنند، سپس با استفاده از کاغذ کاربن آن را بر روی بادکنک پیاده نمایند و با بکارگیری ماژیک‌های رنگی، گواش و… به رنگ کردن نقاشی چاپ شده بر روی بادکنک بپردازند.  یکی دیگر از روش‌ها جهت نقاشی با بادکنک توسط بچه‌ها آن است که کودک چندین رنگ مختلف را با غلظت مناسبی بر روی ظرف پلاستیکی بریزد، سپس بادکنک را کمی باد کند، از آنجایی که قرار است بادکنک نقش قلمو را برای کودک داشته باشد، باید بادکنک به قدری باد شود که کودک بتواند آن را در دست بگیرد و به نقاشی کردن بپردازد، حال کودک بادکنک را با رنگ‌های مختلف آغشته کرده و بر سطح کاغذ، مقوا، تابلو و… قرار می‌دهد، اکنون ترکیبات رنگی بی‌نظیری بر سطح کاغذ، مقوا و… ایجاد و چاپ می‌شود.

لوازم نقاشی روی بادکنک

لوازم مورد نیاز برای نقاشی روی بادکنک

زمانی که کودکان شروع به نقاشی می‌کنند، در واقع رویاها و تصورات خود را به تصویر می‌کشند. نقاشی کردن روی بادکنک باعث می‌شود تا کودک یاد بگیرد با دقت و ظرافت بالا بر سطوح مختلف مانند سطح بادکنک که انعطاف بالایی دارد نیز بتواند به ترسیم رویاهای خود بپردازد. در حقیقت بادکنک بازی کودکان با بادکنک‌های نقاشی شده و رنگی که هنردست بچه‌ها است، موجب می‌شود تا ذوق و عزت نفس آن‌ها بالاتر برود.   امروزه جهت نقاشی کردن بر سطح بادکنک‌ها و تزیین آن‌ها از لوازم متعددی استفاده می‌شود، از جمله این لوازم می‌توان به خودکارها و ماژیک‌های رنگی، رنگ‌های اکریلیک، رنگ‌های انگشتی، کاغذهای رنگی، نوارهای چسبی اکلیلی و رنگی، برچسب‌ها و… اشاره کرد، همچنین جهت تکمیل اشکال مختلفی که بر سطح بادکنک کشیده می‌شود از کاموا، دکمه، کاغذ رنگی و… نیز استفاده می‌گردد.

ایده‌های نقاشی روی بادکنک برای کودکان

نقاشی بر روی بادکنک برای همه‌ی بچه‌ها بسیار جالب و سرگرم‌کننده می‌باشد، برخی از ایده‌های جالب جهت نقاشی روی بادکنک برای کودکان را می‌توان این چنین بیان کرد:

  • بسیاری از بچه‌ها دوست دارند که بر روی بادکنک‌ها به کشیدن نقاشی حیوانات بپردازند، آن‌ها بعد از نقاشی کردن می‌توانند با استفاده از کاغذهای رنگی، چسب، ربان و… نقاشی خود را کامل‌تر کنند، مثلاً می‌توانند به جای ابروها، گوش‌ها و… حیوانات نقاشی شده کاغذ رنگی بچسبانند، در حقیقت آن‌ها توانسته‌اند با این کار یک عروسک بادکنکی ایجاد کنند.
  • کشیدن شکل آدمک بر روی بادکنک توسط کودکان جزء ایده‌های جالب می‌باشد، کودک می‌تواند به جای موهای آدمک‌های خود، کامواهای رنگی بچسباند.
  • می‌توان بادکنک را تا اندازه‌ای باد کنید و قسمت‌های از آن را  با چسب کاغذی بپوشانید، سپس بادکنک را در اختیار کودک قرار دهید. گواش‌های رنگی انگشتی را جلوی کودک خود بگذارید تا هر چه که می‌تواند سطح بادکنک را رنگی کند، سپس صبر کنید تا رنگ‌ها کاملاً خشک شوند، حال چسب‌های کاغذی را از سطح بادکنک جدا کنید، می‌بینید که نوارهای باریکی میان قسمت‌های رنگی رنگی شده بر سطح بادکنک ایجاد گردیده است، که موجب زیبایی خاص بادکنک می‌شود.
  • یکی دیگر از ایده‌های جالب جهت نقاشی با بادکنک، آن است که چند قطره از رنگ‌های مختلف گواش را در کنار هم روی مقوا بریزید، حال با بادکنک روی رنگ‌ها فشار دهید و دوباره آن را در قسمت خالی از مقوا بزنید، می‌بینید که طرح گل زیبایی با فشار دادن بادکنک روی مقوا چاپ شده است. این شیوه نقاشی و رنگ‌آمیزی با بادکنک برای کودکان بسیار جذاب و فوق‌العاده می‌باشد.

مزایای نقاشی روی بادکنک برای کودکان

مزایای نقاشی کشیدن با بادکنک برای کودکان

فعالیت‌های هنری همانند نقاشی کردن تاثیر فراوانی بر سلامت روان کودکان دارد. بسیاری از مربیان کودکان معتقدند که نقاشی می‌تواند به درک مهارت‌های مهم دیگری برای کودکان همانند خواندن، نوشتن، ریاضیات و علوم تاثیر زیادی بگذارد، اگر کودک نقاشی روی سطوح مختلف همانند بادکنک، دیوار، سفال و… را تجربه کند، مسلماً میزان پرورش استعدادهای درونی او بیشتر می‌گردد. بنابراین می‌توان به طور کلی گفت برخی از مزایای نقاشی زدن روی بادکنک برای کودکان به شرح زیر می‌باشد:

  • یکی از مزیت‌های نقاشی روی بادکنک تقویت عضلات دست کودک می‌باشد،‌بنابراین کودک‌در بزرگسالی‌بهتر‌می‌تواند به رنگ‌آمیزی سطوح مختلف بپردازد.
  • نقاشی کردن بر سطح بادکنک برای کودکان زمینه‌ساز شکوفایی خلاقیت‌های آن‌ها می‌گردد، به همین دلیل این کودکان در آینده به موفقیت‌های بیشتری دست می‌یابند.
  • این نوع از نقاشی موجب عملکرد بهتر مغز می‌گردد چرا که تاثیر فراوانی بر فعال شدن همزمان دو نیم کره مغز کودکان دارد.
  • کودکان از طریق نقاشی روی بادکنک تمرکز خود را بالاتر می‌برند و توانایی حل مسئله در آن‌ها بیشتر می‌گردد.

جمع بندی

از آنجایی که نقاشی تاثیر مثبتی بر روحیه کودکان می‌گذارد، از این رو کودکان با خلق و خو بهتری می‌توانند استعدادهای درونی خود را شکوفا سازند. نقاشی موجب رشد ذهن و مهارت‌های درونی می‌گردد، به همین جهت بهتر است والدین با بکارگیری ابزارآلات مختلف کودکان خود را تشویق نمایند تا شیوه‌های مختلفی از نقاشی کردن همانند نقاشی بر روی بادکنک را نیز تجربه کنند، بدین ترتیب آینده کودکان خود را درخشان‌تر نمایند.

سوالات متداول شما عزیزان

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

ارتباط با مشاوران بالونیا

مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *