بازی جمع و تفریق

بازی های جمع و تفریق

ریاضی تنها درسی است که قریب به اتفاق بچه‌ها در دوست نداشتن آن هم نظر هستند و هیچ وقت با آن کنار نمی‌آیند. به همین دلیل بهتر است با برخی ترفندها مثل استفاده از اشکال هندسی برای کودکان و… کمی ساعات یادگیری آن را شیرین‌تر کنیم. در ادامه همراه ما باشید تا با چندتا بازی جمع و تفریق اعداد آشنا شوید و اینبار این مفهوم را با این ترفندها و بازی‌ها به بچه‌ها یاد بدهید.

انواع بازی جمع و تفریق

بازی‌های جمع و تفریق اصولاً بسیار ساده هستند و با وسایل در دسترسی ساخته می‌شوند، به همین دلیل می‌توانید در هر شرایطی به آن‌ها دسترسی داشته و مزایای آن بهره ببرید. در ادامه برخی از بازی‌های مرسوم این حوزه را معرفی می‌کنیم.

بازی حدس عدد با اعمال ریاضی

برای انجام این مدل از  بازی جمع و تفریق اعداد نیاز به دو دسته کارت با شماره‌های یک تا ده دارید که هرکدام دست یک بازیکن باشد. حالا از هر دو نفر بخواهید روبرو هم بنشینند و نفر اول یک کارت را بدون آنکه نگاه کند به پیشانی خود بچسابند. در اینجای بازی نفر دوم باید تلاش کند عدد روی پیشانی دوست خود را بدون آنکه اشاره مستقیم کند با استفاده از اعمال ریاضی بگوید تا دوستش به عدد مدنظر برسد. این بازی در کلاس می‌تواند سبب تقویت اعمال جمع و تفریق یا حتی ضرب و تقسیم شود؛ برای جذاب‌تر شدنش هم کافیست آن را به صورت مسابقه بین گروه‌های دونفره برقرار کنید و برای گروه اول جایزه‌ای هرچند کوچک درنظر بگیرید.

بازی لی لی

بازی جمع و تفریق لی لی

لی لی یکی از انواع بازی جمع و تفریق اعداد جذاب و دوست داشتنی کودکان است که به سادگی و با یک گچ ملزوماتش فراهم می‌شود. اما کاربردش در این مقاله چیست؟ کافی است کمی نگاهتان را به آن عوض کنید و به جای عدد، درون خانه‌های آن جمع یا تفریق دو عدد را بنویسید و از کودک بخواهید با پرش روی هر خانه حاصل این عملیات را بگوید، سپس برای دور بعد بازی نیز می‌توانید به راحتی لی لی را پاک کرده و عملیات‌های جدیدی درون آن بنویسید.

بازی توپ و چکش

برای آموزش جمع و تفریق از طریق بازی ، این ترفند یا گیم نیز اوقات خوشی را برای خودتان و بچه‌ها می‌سازد. برای انجام این بازی باید روی جعبه کفش را به شکل دایره برش دهید (به اندازه‌ای که یک توپ تنیس روی آن بایستد و با یک فشار کوچک به درون جعبه برود) حال برای انجام بازی باید به تعداد دلخواه خود توپ‌ها روی جعبه بچینید و از دانش آموز بخواهید تا به اندازه مقدار کم شده و با استفاده چکش توپ‌ها را به داخل باکس هدایت کند، حال برروی جعبه چند توپ مانده؟

انواع بازی آنلاین جمع و تفریق اعداد

اگر شرایط آموزش جمع و تفریق از طریق بازی‌های گقته شده را ندارید، می‌توانید از برخی از بازی‌های آنلاین موجود در این حوزه کمک بگیرید. از این بازی‌ها می‌توان به ندارد زیر اشاره کرد:

  • بازی آنلاین ربات و اعداد صحیح
  • بازی آنلاین حذف توپ‌ها
  • بازی ۲۰۴۸
  • بازی سرعتی اعداد 1+2=3

این موارد تنها چند مورد از بازی‌های آنلاین آموزش ریاضی هستند. اما در اخر باوجود تمام جذابیتی که این بازی‌ها به همراه دارند، استفاده از آن را به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌کنیم زیرا بچه‌ها باید به فضا و بازی‌های واقعی عادت کنند، نه بازی‌های آنلاین!

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم تا با معرفی انواع بازی جمع  و تفریق اعداد به شما در آموزش اعداد به کودکان با بازی و عملیات‌های ریاضی کمک کنیم. در آخر نیز پیشنهاد می‌کنیم حتماً از این بازی‌ها برای ایجاد علاقه به ریاضی در وجود بچه‌ها استفاده کنید و با خلاقیت خود نیز چند بازی متنوع دیگر بسازید تا تعداد بازی‌ها بالاتر رفته و خسته کننده نباشند.

سوالات متداول شما عزیزان

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

ارتباط با مشاوران بالونیا

مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *