بازی تعادلی کودکان

بازی های تعادلی برای کودکان

بازی تعادلی کودکان از روش‌هایی که به شکلی مؤثر منجر به بالابردن دقت و تمرکز خواهد شد. از دیگر فواید بازی‌های تعادلی برای کودکان می‌توان به افزایش رشد حرکتی نیز اشاره کرد. باتوجه‌به فوایدی که در این دسته از بازی‌ها نهفته است، نیاز است که در مهدکودک، خانه بازی و یا حتی پیش‌دبستانی بیشتر به این دسته از بازی‌ها پرداخته شود تا کودک بتواند علاوه بر تقویت و بهبود مهارت‌های حرکتی به تعادل مناسبی نیز دست یابد. آیا می‌دانید بازی‌های تعاملی مؤثر چه هستند؟ در این مطلب قصد داریم تا چندین مورد از بازی‌های تعادلی را به شما معرفی کنیم.

انواع بازی‌های تعادلی برای کودکان

انجام بازی‌های تعادلی باعث می‌شود که کودک علاوه بر دقت به تمرکز و رشد حرکتی بهتری دست یابد. به علاوه این بازی‌ها باعث درگیر شدن عضلات بازو و پا شده و همین مسأله به این خردسالان کمک می‌کند تا حین انجام فعالیت‌های مختلف، تعادل خود را بهتر حفظ کنند. با انجام بازی‌هایی که در این قسمت عنوان شده می‌توانید به افزایش تعادل و اعتماد به نفس کودکان خود کمک کنید.

عبور از مانع

این کار را می‌توانید در داخل منزل و یا خانه بازی انجام دهید. برای شروع بازی باید یک مسیر که دارای موانعی است را طراحی کرده و از کودک بخواهید از این مسیر راه برود درحالی‌که به موانع برخورد نکند. این بازی علاوه بر تقویت اعتمادبه‌نفس در کودکان باعث می‌شود که سطح تعادل آن‌ها افزایش یابد.

پرش مثل خرگوش با یک پا

این بازی برای تقویت تعادل در کودکان بسیار سودمند است. برای شروع بازی از کودکان بخواهید تا پشت‌سرهم و با یک پا به سمت جلو بپرند. بعدازاین که این مرحله را به‌خوبی پشت سر گذاشتند، از آن‌ها بخواهید که به عقب، جلو، عقب و حتی پهلو پریده و آن‌ها را با انجام این بازی تعادلی کودکان به چالش بکشید.

پوشیدن کفش‌ها

بازی برای تقویت تعادل در کودکان

از کودکان بخواهید تا در حالت ایستاده، کفش‌ها را یکی‌یکی به پا کنند. سپس از آن‌ها بخواهید تا بند کفش‌هایشان را ببندند. انجام این کار علاوه بر این که باعث بهبود تعادل در کودکان می‌شود، حس مسئولیت‌پذیری را در آن‌ها تقویت می‌کند.

راه رفتن از روی مسیری مشخص

با استفاده از کاموا و یا روبان می‌توانید مسیری را بر روی زمین مشخص کنید و از کودک بخواهید درحالی‌که دستانش را به بیرون و به شکل هواپیمایی حرکت می‌دهد از روی این کاموا راه برود و از روی خط منحرف نشود.

نگه‌داشتن کتاب بر روی سر

برای انجام این بازی، کتابی را بر سر کودک گذاشته و از او بخواهید درحالی‌که تعادلش را حفظ می‌کند در اتاق راه برود. درصورتی‌که کودک این مرحله را با خوبی پشت سر بگذارد، می‌توانید از مانع هم برای مرحله استفاده کنید و بدین ترتیب بر هیجان بازی بیفزایید.

بازی تعادلی کودکان با بادکنک

بازی با بادکنک همیشه برای کودکان جذابیت خاصی داشته است. آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که همین اسباب‌بازی به‌ظاهر ساده بتواند باعث افزایش تعادل و مهارت‌های حرکتی در کودکان شود. در این قسمت قصد داریم تا چندین بازی تعادلی را با به‌کارگیری یک یا چند بادکنک را به شما آموزش دهیم.

بازی با بادکنک و کاغذ و یا پارچه

برای انجام این بازی می‌توانید از یک روزنامه و یا پارچه در کنار یک بادکنک استفاده کنید. از کودکان بخواهید درحالی‌که بادکنک روی پارچه و یا روزنامه است حرکت کرده و مراقب باشند که بادکنک نیفتد. این بازی علاوه بر افزایش صبر در کودکان به حفظ تعادل آن‌ها کمک می‌کند. این مورد گزینه خوبی برای بازی تعادلی کودکان پیش‌دبستانی محسوب می‌شود، چون نیاز است که دو کودک همراه با یکدیگر این کار را انجام دهند.

نگذار بادکنک زمین بیفته بازی دیگری است که علاوه بر بهبود تعادل در کودکان به هماهنگی دست و چشمان آن‌ها کمک می‌کند. در این بازی باتوجه‌به سنی که کودک در آن قرار دارد یک یا چند بادکنک باد شده را به او داده و از او می‌خواهیم که با ضربه‌زدن به آن‌ها از افتادنشان و خوردنشان بر روی زمین جلوگیری کند. از دیگر بازی‌های تعادلی که با استفاده از بادکنک قابل انجام است بدین شکل است که دو کودک روبه‌روی یکدیگر بایستند درحالی‌که یک بادکنک را با قفسه سینه خود نگه داشته و حرکت می‌کنند. در این بازی کودکان نباید از دستان خود برای نگه داشتن بادکنک استفاده کنند.

بازی تعادلی کودکان پیش دبستانی

بازی تعادلی کودکان با توپ

از دیگر بازی تعادلی برای کودکان که با استفاده از توپ انجام می‌شود و بسیار مهیج و سرگرم‌کننده هم می‌باشد این است که در یک تشت پرازآب چندین توپ کوچک ریخته و از کودک بخواهید درحالی‌که بر روی صندلی نشسته با استفاده از پاهایش توپ‌ها را در آورده و در ظرفی دیگر بیندازد. از آن جایی که آب‌بازی برای کودکان بسیار سرگرم‌کننده است به این بازی علاقه زیادی نشان داده و علاوه بر لذتی که از این بازی می‌برند، به بهبود و افزایش تعادلشان نیز منجر خواهد شد

یکی از بازی‌های تعادلی که با کمک توپ قابل انجام است این است که چند توپ داخل سبدی قرار داده شود و در همین حال نیز بادکنکی به هوا پرتاب شود. کودک باید تا بادکنک به زمین نیفتاده است، توپ‌ها را از سبد در آورد و در سبد دیگری بیندازد.

تأثیر بازی‌های تعادلی برای کودکان پیش‌دبستانی

تعادل مهارت بسیار مهمی است که باید در دوران کودکی به آن پرداخته شود. انجام بازی‌های تعادلی در مراکز پیش‌دبستانی باعث می‌شود که کودکان بتوانند با انجام بازی و سرگرمی، تعادل را در خود تقویت کرده و بهبود ببخشند. با انجام بازی تعادل کودکان و افزایش مهارت‌های تعادلی و هماهنگی، کودکان قادر هستند تا استقامت بدنی خود را افزایش دهند و خستگی را به حداقل برسانند. با تمرین و تلاش زیاد، بچه‌ها یاد می‌گیرند که چگونه کارهایی مانند راه رفتن و لباس پوشیدن را انجام دهند. سپس این کارها خودکار می‌شوند و به انرژی کمتری نیاز دارند. انجام بازی‌های تعادلی در مراکز پیش‌دبستانی تأثیر بسیار مثبت بر کودکانی دارد که با انجام فعالیت‌های بدنی زودتر از دیگران خسته می‌شوند و یا تمایلی به انجام فعالیت‌های بدنی نشان نمی‌دهند.

جمع‌بندی

یکی از مهارت‌هایی که بهبود و تقویت آن‌ها در کودکان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، تعادل است. همان‌طور که برای رشد و تقویت بسیاری از مهارت‌ها لازم است که تمرین و زمان زیادی صرف شود، تعادل نیز همین‌گونه است. کودکی که تعادل دارد راحت‌تر می‌تواند مهارت‌های حرکتی را انجام دهد و همین مسئله احتمال بروز آسیب در کودکان را به‌شدت کاهش می‌دهد. بازی تعادلی کودکان از طرف دیگر کودکان را ترغیب می‌کند تا در فعالیت‌های بدنی و بازی‌ها درگیر شوند و در حفظ و آموزش مهارت‌های مرتبط با خردسالان در زندگی مؤثر خواهد بود.

به همین دلیل است که روانشناسان و کارشناسانی که در زمینه کودک تحقیق می‌کنند و مشغول به فعالیت هستند به انجام بازی های کلاسی و اهمیت آن تأکید ویژه‌ای کرده‌اند و امروزه مشاهده می‌کنیم که بازی‌های زیادی در مراکز پیش‌دبستانی و خانه بازی‌ها انجام می‌شود تا کودک بتواند انواع مهارت‌های موردنیاز در زندگی را تقویت کرده و بهبود ببخشد.

سوالات متداول شما عزیزان

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

ارتباط با مشاوران بالونیا

مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *