بازی دست و پا

بازی دست و پا روی زمین

بازی دست و پا روی زمین و همچنین استفاده از رنگ‌ها برای کودکان یک فعالیت سرگرم‌کننده است که همراه با آموزش چندین مهارت برای بالابردن توان حرکتی و هوش ذهنی آنها می‌باشد. در این بازی به کودکان یاد داده می‌شود که بطور همزمان فعالیت‌های ذهنی و فیزیکی را با یکدیگر تنظیم و کنترل کنند و مهارت‌های حرکتی خود را تقویت کرده و رنگ‌ها را نیز بیاموزند.

آموزش بازی دست و پا روی زمین

ما سعی بر آن داریم بصورت ساده و روان برای والدین عزیز توضیح بدهیم که بازی دست و پا روی زمین با استفاده از رنگ‌ها چگونه انجام می‌شود؛ تا بتوانید خیلی سریع‌تر کودکتان را با بازی دست و پا آشنا کرده و آن‌ها را سرگرم نمایید.

روش انجام این بازی طبق مراحل زیر می‌باشد:

 1. ابتدا روی زمین یا فضای مناسبی که کودکان بتوانند بر روی آن قرار بگیرند، شیء یا نشانه‌ای را قرار دهید.
 2. هر رنگ را به یکی از اعضای بدن ارتباط دهید. به عنوان مثال، می‌توانید به کودکان بگویید: “قرمز را با دست راست لمس کنید”، “آبی را با پای چپ لمس کنید” و … (هر رنگ بصورت جداگانه مخصوص یک دست و یک پا انتخاب می‌شود)
 3. کودکان باید سعی کنند رنگ مشخص شده را با بخش مشخص شده از بدن خود لمس کنند. مثلاً، اگر شما تعیین کنید که “قرمز را با دست راست لمس کنید” باید بچه‌ها را نیز با حرکات آموزشی خود سوق دهید که همین کار را مانند شما تکرار کنند.
 4. همین روند را برای پاها و دست دیگر ادامه دهید و برای هر رنگ حرکات مختلفی با دست و پا می‌توانید مشخص کنید.
 5. اگر می‌خواهید چالش بیشتری در این بازی داشته باشید، می‌توانید سرعت دستورات را افزایش داده و کودکان را به سرعت عمل تشویق کنید.
 6. این بازی علاوه بر سرگرمی، می‌تواند به توسعه مهارت‌های حرکتی کودکان کمک کند، به عنوان مثال به بهبود تعادل، هماهنگی چشم و دست و تشدید حس تعمیم بخشیده می‌شود. همچنین، بازی با رنگ‌ها می‌تواند به یادگیری و تشخیص رنگ‌ها و هماهنگی بین بینایی و حرکت کودکان کمک کند.
 7. توجه داشته باشید که همیشه باید با کودکان در حین این بازی حضور داشته باشید و مطمئن شوید که محیط اطراف آنها امن و مناسب است. همچنین، از کودکان بخواهید که هنگام انجام بازی دست و پا روی زمین، صدای بلندی برای شمارش رنگ‌ها ایجاد کنند تا بتوانند همراهی کنند و بازی را لذت ببرند.
 8. قوانین بازی دست و پا روی رنگ به طور ساده و قابل فهم بوده و بصورتی است که یک صفحه بازی با چند دایره رنگی روی زمین ترسیم می‌شود.
 9.  هر دایره رنگی یک رنگ خاص دارد و هر رنگ متناظر با یک عضو بدن، مانند دست چپ، دست راست، پا چپ و پا راست است.
 10. هنگامی که یک رنگ توسط یک داور یا والدین یا مربی اعلام می‌شود، شرکت‌کنندگان و کودکان می‌بایست سریعاً آن رنگ را پیدا کنند و عضو متناظر با آن رنگ را روی دایره مربوطه بگذارند این روند کمک می‌کند تا آموزش رنگ به کودکان آسان‌تر انجام شود.
 11. سپس با اعلام رنگ جدید، بازی ادامه می‌یابد و شرکت‌کنندگان باید بصورت تکرار رنگ‌ها را دنبال کنند و عملکردشان را بهبود بخشند.

وسایل لازم بازی دست و پا برای کودکان

وسایل بازی دست و پا روی رنگ

انتخاب وسیله و اجسام بی‌خطر رنگارنگ برای بازی دست و پا روی رنگ، در اولویت قرار دارد؛ بنابراین در مرحله‌ی اول می‌بایست که یک شیء یا نشانه‌ای روی زمین قرار دهید تا بازی با آن برای کودکان آسان باشد. (برای این کار می‌توانید از کاغذ رنگی یا میله‌های رنگی استفاده نمایید). سعی کنید که از رنگ‌های شاد و متضاد مانند قرمز و آبی یا زردو قرمز- صورتی و سبز و … انتخاب نمایید تا تشخیص جداسازی آن‌ها برای کودکان در سنین پایین نیز راحت باشد.

برای اطلاع از بازی‌های مهیج دیگر، می‌توانید از خانه بازی کودک کمک بگیرید؛ در این مجموعه خدمات آموزشی و سرگرم‌کننده ای برای کودکان دلبند شما فراهم شده است.

هدف از بازی دست و پا روی رنگ

بازی دست و پا برای کودکان، به نوبه‌ی خود ورود کودکان به کارهای گروهی نیز می‌باشد و از طرفی نیز چون‌که این بازی در محیط‌ها و فضای باز انجام می‌شود؛ هدف اصلی از این بازی، تقویت روحیه کار گروهی، سرگرمی و تفریح است. این بازی به طور خاص برای کودکان مناسب است و باعث تقویت قدرت بدنی، تعادل و هماهنگی حرکتی آن ها نیز می‌شود. علاوه بر آن، بازی پا و دست روی رنگ می‌تواند فوایدی دیگری نیز داشته باشد.

برای مثال، این بازی می‌تواند به کودکان کمک کند تا مهارت‌های اجتماعی خود را بهبود بخشند. بازی گروهی دست و پا روی رنگ، میزان همکاری و هماهنگی بین اعضای گروه را افزایش می‌دهد و به کودکان کمک می‌کند تا با همکلاسی‌ها و دیگران ارتباط برقرار کنند.

علاوه براین مواردی که ذکر شد، بازی دست و پا روی رنگ می‌تواند برای تقویت تمرکز و توجه کودکان نیز مفید باشد. در این بازی، کودکان باید به دستورات صحیح عمل کنند و به تغییرات رنگ‌ها و نقاط مختلف توجه کنند، این کار باعث می‌شود که تمرکز و توجه آن ها تقویت شود. بازی‌های فیزیکی و بازی با رنگ‌های مختلف و شاد همانند بازی با بادکنک بسیار ساده و هیجان انگیز است و فضای شاد و مفرحی را ایجاد می‌کند تا کودکان از آن لذت ببرند.

جمع بندی

بطور کلی بازی دست و پا به تقویت هوش ذهنی کودکان بسیار کمک می‌کند و باعث می‌شود قدر تصمیم‌گیری سریع در رفتار و عملکرد روتین آن‌ها شکل بگیرد. و همچنین اهداف دیگر بازی دست و پا روی رنگ، سرگرمی، تفریح، تقویت قدرت بدنی و تعادل، بهبود مهارت‌های اجتماعی و توجه، و ارتقای همکاری و هماهنگی در کودکان نیز می‌باشد.

سوالات متداول شما عزیزان

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

ارتباط با مشاوران بالونیا

مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *